Oko w oko, Samsung Galaxy S II vs HTC Windows Phone 8X [porównanie aparatów]

test aparatu HTC 8X

test aparatu HTC 8X

Pomysł na to porównanie pojawił się spontanicznie, ponieważ na co dzień używam Samsunga Galaxy S II. Testując HTC 8X niejako odruchowo odnosiłem jakość wykonywanych nim zdjęć do fotografii robionych nie najnowszym już Samsungiem. Od początku wiedziałem, że z kamerą HTC jest coś nie tak, ale ostateczny rezultat tego porównania zaskoczył nawet mnie samego

Tytułem wstępu

Nie jest to profesjonalne porównanie aparatów, a proste zestawienie zdjęć robionych w tych samych warunkach przy pomocy obu komórek, które ma pokazać różnice w jakości zdjęć. By różnice były lepiej widoczne, skleiłem fotografie w taki sposób, by ilość szczegółów na obu połówkach była zbliżona. Zdjęcia są robione "z ręki", niemniej starałem się zachować te same kąty i odległości pomiędzy aparatem, a modelem, którym jest zielony, plastikowy pendrive. Oba aparaty pracowały na ustawieniach standardowych.

Wyniki testu daję pod Wasz indywidualny osąd, moje zdanie na temat obu kamer przedstawię na końcu.

1. Zdjęcie wykonane w dobrym oświetleniu, bez lampy błyskowej

2. Zdjęcie wykonane w dobrym oświetleniu bez lampy błyskowej. HTC 8X ma wyraźne kłopoty z łapaniem ostrości w trybie macro, niemal w każdej sytuacji aparat HTC skupiał ostrość na tle pomijając plan pierwszy.

3. Zdjęcie w słabym świetle z użyciem lampy błyskowej.

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

4. Zdjęcie w słabym świetle z użyciem lampy błyskowej, fotografowany obiekt blisko aparatu.

5. Zdjęcie w słabym świetle bez lampy błyskowej

6. Zdjęcie robione w dobrym oświetleniu bez lampy błyskowej.

7. Zdjęcie w świetle dziennym, zachmurzone niebo.

8. Zdjęcie w niezłym oświetleniu dziennym z włączoną lampą błyskową, HTC tradycyjnie miał kłopoty z ustawieniem ostrości na fotografowanym obiekcie, zamiast tego nastawiał ostrość na mur stanowiący tło zdjęcia.

Podsumowanie

Nie chcę byście wyciągali zbyt daleko idące wnioski z tego porównania, warto poczekać na w pełni profesjonalne testy. W moim odczuciu tajwański producent nie stanął jednak na wysokości zadania. Powiem więcej, poniósł sromotną klęskę w starciu z telefonem Samsunga, które swoją premierę miał 1,5 roku przed premierą Windows Phone 8X.

Jak zrobić dobre zdjęcia w trakcie zimowych podróży [poradnik]

Na plus HTC można zaliczyć szerokokątny obiektyw obejmujący szerszy plan niż ten w Samsungu. Model w gorszych warunkach robi również jaśniejsze zdjęcia, dzięki jaśniejszej optyce. Wydaje mi się, że na tym jednak koniec jego zalet. 8X niechętnie skupia ostrość na przedmiotach znajdujących się tuż przez obiektywem. Zamiast tego, ostrzy wszystko, co znajduje się w tle. Nie podobała mi się również temperatura barw na fotografiach wykonanych komórką HTC. Co prawda podczas robienia zdjęć nie sposób właściwie ocenić różnice barw oglądanych na wyświetlaczach obu komórek, a to ze względu na rożne technologie w jakich te wyświetlacze powstały, ale już na komputerze porównanie wypada na korzyść Samsunga.

Kolejny problem HTC to tendencja do prześwietlania obiektów znajdujących się niedaleko kamery podczas fotografowania z lampą błyskową. Powyższa, przedstawiająca ten problem, fotografia (nr 4) powstała po kilku próbach zrobienia poprawnego zdjęcia.  Wiele zdjęć wyszło zupełnie nieostrych.

Inżynier Nokii pokazuje, jak piracić gry z Windows 8 Store

Wyraźnie więc widać, że zapowiedzi HTC o zamontowaniu technologii ImageSense znanej choćby z One X są nieco przesadzone, a sam aparat w 8X nie tylko nie oferuje tak dużej liczby funkcji, ale również wypada dość blado na tle starszego Galaxy S II. Pozostaje więc pytanie, czy aparat w jaki HTC wyposażyło nowego Windows Phone'a położył tę świetnie zapowiadającą się komórkę na łopatki? Uważam, że nie do końca. W codziennym użytkowaniu doskwierały mi przede wszystkim drobne problemami z autofocusem. Dopiero porównanie zdjęć z Samsungiem Galaxy S II wprawiło mnie w konsternację. Do tego, problemy mogą wynikać z wad programowych testowego egzemplarza.

HTC ma na szczęście inne zalety. Jestem zakochany w jego wyglądzie, ekranie i płynności działania, o czym więcej napiszę już wkrótce.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Wall Street Journal: "Sprzedaż Motoroli Moto X jest rozczarowująca". Zapewne lepiej poradzi sobie Moto G Nokia też ma w planie wygięte i zginane smartfony? 1/3 użytkowników smarfonów ofiarami cyberprzestępców. Nie dbamy o bezpieczeństwo Chcesz kupić phablet? Pożegnaj się z życiem towarzyskim Samsung sprzedał już 5 milionów Galaxy Note'ów 3. Jest dobrze, ale raczej bez rewelacji Rynek smartfonów rośnie, a Samsung ma w nim rekordowe udziały Galaxy S4 już u 40 milionów użytkowników. Co z datą premiery Galaxy S5 i... plastikiem? Snapdragon 600 vs Snapdragon 800 - różnica jest naprawdę odczuwalna Fotograficzne smartfony nie są tak dobre, jak mówią producenci. Ale warto je kupować Nokia Lumia 1520 - wysoka cena zabije phablet Finów? Piszesz SMS-y podczas jazdy? Ani Mru Mru ci nie daruje LG G2 vs Sony Xperia Z1. Który jest lepszy? HTC One Max, czyli czy świetny produkt wystarczy? Nokia N-Gage - minęło już 10 lat, a my wciąż nie chcemy konsol-smartfonów Galaxy Round to pierwszy smartfon Samsunga z giętkim ekranem? Samsung Galaxy Note 3 z najlepszym ekranem AMOLED Propozycja Microsoftu ratunkiem dla HTC? 5 zasad nagrywania koncertu smartfonem [wideo] Większość producentów Androidów oszukuje w benchmarkach! Androidy wariują po aktualizacji Gmaila? Samsung znowu zawyża wyniki benchmarków Samsung: "To Apple skopiował nasze złote telefony". Tylko co z tego? Nokia Asha 500 i 502 - oby nie zabrakło 3G Gdzie lepiej kupić smartfona, aby zaoszczędzić - w sklepie czy u operatora?

Popularne w tym tygodniu:

LG G6 to prawdopodobnie najbardziej opłacalny flagowiec na rynku Huawei Mate 10 Pro - pierwsze wrażenia Dawniej standard, dziś rarytas. 5 podstawowych funkcji telefonów, które umierają na naszych oczach