Alcatel One Touch Fire z Firefox OS - coś tu jest nie tak [przegląd]

Alcatel One Touch Fire z FirefoxOS

Alcatel One Touch Fire z FirefoxOS

Ten artykuł ma 3 strony:

Założenia i budowa systemu

Założenia

System Mozilli miał być doskonałym uzupełnieniem budżetowych smartfonów. Dawać tyle, ile niezbyt obyty z nowymi technologiami użytkownik potrzebuje i niewiele więcej. Jego obsługa miała być niezwykle uproszczona i na tyle intuicyjna, by nawet największy laik dał sobie z nią radę.

To właśnie dlatego Mozilla wprowadziła do systemu zintegrowaną wyszukiwarkę treści. Można dzięki niej zapytać telefon o potrzebną aktualnie aplikację lub funkcję, a następnie wybrać ją z listy wyników i użyć bez instalowania w telefonie. Jest to możliwe, ponieważ Firefox OS pozwala aplikacjom sieciowym na korzystanie z zasobów telefonu niemal bez ograniczeń. Firefox OS ma również inne zalety: przeglądarkę internetową chroniącą prywatność użytkownika, niezwykle prosty interfejs czy mapy Nokia HERE w standardzie.

Firefox OS – system przede wszystkim dla operatorów?

Szkoda tylko, że całą tę technologię zamknięto w niezgrabnym pudełku marki Alcatel i nie włożono nawet odrobiny wysiłku w to, by system działał z jako taką płynnością.

Telefon

Pierwszym smartfonem z Firefox OS na naszym rynku jest właśnie Alcatel One Touch Fire, dostępny w ofercie sieci T-Mobile. Telefon ten trafił do mnie już jakiś czas temu, ale jedno się nie zmieniło od początku testów. Już w pierwszej chwili widać, że Fire jest bardzo, ale to bardzo plastikowy. Tworzywo sprawia wrażenie taniego, ponadto jest dość śliskie. Komórka dobrze leży w dłoni, co jest zasługą niewielkich wymiarów (115 x 62,3 mm), chociaż daje się odczuć znaczną grubość (12,2 mm). Tylny panel jest zdejmowany, dzięki czemu mamy dostęp do wymienialnej baterii oraz slotów na kartę micro-SIM i karty pamięci (maksymalnie 32 GB).

Alcatel One Touch Fire z FirefoxOS

Pod obudową producent umieścił procesor Qualcomm Snapdragon MSM7227A taktowany zegarem 1 GHz. Jednostka nie jest demonem szybkości, co niestety widać na każdym kroku. Nie pomaga również niewielka ilość pamięci pamięci RAM — tylko 256 MB. W telefonie znajdują się moduły komunikacji Wi-Fi b/g/n, GPS z A-GPS oraz Bluetooth 3.0 z A2DP. Jest też tylna kamera o rozdzielczości 3,2 Mpix, radio FM oraz ekran o przekątnej 3,5 cala (320 x 480 pikseli), chroniony warstwą tworzywa sztucznego.

System

Powyższa specyfikacja nie zachwyciłaby nawet kilka lat temu, a mimo to premiera komórki Alcatel One Touch Fire była jedna z bardziej wyczekiwanych w tym roku. Stało się tak dzięki mocno promowanemu przez T-Mobile systemowi operacyjnemu Firefox OS. Za powstaniem systemu stoi fundacja Mozilla wraz ze społecznością zrzeszoną wokół idei open source. Właśnie dlatego aplikacje na Firefox OS bazują w całości na otwartych technologiach sieciowych.

Zobacz również: Techgadka: rozczarowania 2014 roku

Firefox OS wszedł do Polski. Ma szansę na spory sukces

System został oparty na trzech filarach:

  • Najgłębiej działa jądro Linuxa — system wraz ze sterownikami pozwalający przeprowadzać obliczenia, dający dostęp do umieszczonych w układzie SoC modułów. Tę sferę nazwano Gonk. Zgodnie z ideą przyświecającą twórcom kod źródłowy jądra jest otwarty.
  • Pomiędzy jądrem systemu a interfejsem użytkownika znajduje się silnik Gecko. Jest to znany z przeglądarki Firefox silnik renderujący strony internetowe. Doskonale radzi sobie z obsługą treści stworzonych na bazie technologii HTML5, CSS czy JavaScript. Na ich podstawie tworzone są aplikacje dla systemu Mozilli. Jeżeli funkcja/program jest aplikacją sieciową wymagającą dostępu do głośnika, kamery czy słuchawek, jest ona dopuszczana do jądra systemu i korzysta z zasobów telefonu. W podobny sposób działają programy zainstalowane w telefonie, również one bazują na technologiach sieciowych, z HTML5 na czele.
  • Interfejs użytkownika, nazwany przez twórców systemu Gaia. To bazująca na technologii HTML5 powłoka pozwalająca na komunikację z głębszymi warstwami systemu. Zgodnie z zapewnieniem fundacji Mozilla API, jakie zostało udostępnione twórcom oprogramowania, pozwoli na stworzenie nieskończonej liczby funkcjonalnych interfejsów. Ich projektowanie nie powinno być bardziej skomplikowane od tworzenia layoutu stron internetowych. Dzięki temu każde urządzenie z Firefox OS ma wyglądać inaczej.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Przeglądy:

TOP 15 najzabawniejszych SMS-owych konwersacji [cz. 6] 25 najciekawszych i najzabawniejszych filmów nagranych przez użytkowników Vine’a [cz. 5] 25 najciekawszych i najzabawniejszych filmów nagranych przez użytkowników Vine’a [cz. 4] TOP 15 najzabawniejszych SMS-owych konwersacji [cz. 5]