Meizu MX3 - chińskie cacko w Europie [test]

Ten artykuł ma 3 strony:

Jakość połączeń, aparat i podsumowanie

Jakość połączeń i antena GSM

Producent w oficjalnej zapowiedzi Meziu MX3 chwali się nową anteną telefonu, dzięki której zasięg ma zwiększać się aż o 58%. Przypomnę tylko że role anteny w modelu MX3 stanowi ramka z metalu, która okala urządzenie. Coś musiało pójść nie tak, gdyż telefon ma tak wielkie problemy ze stabilnym utrzymaniem połączenia, że w zasadzie jest bezużyteczny.

Zasięg co chwilę to pojawia się, to znów znika. Dzieje się to bez względu na to czy telefon leży na stole, czy jest trzymany w ręce. Podczas testów dodzwonienie się do mnie graniczyło z cudem. Również SMS-y przychodziły z opóźnieniem, mimo iż telefon pokazywał pełny zasięg.

Z niecierpliwością wyczekiwałem poprawki oprogramowania usuwającej ten problem. Oczywiście, na darmo — telefon stale informuje, że oprogramowanie jest aktualne. Jedyna nadzieja w tym, że testowane urządzenie jest po prostu uszkodzone, jednak w chwili obecnej nie można tego jednoznacznie stwierdzić. Wart odnotowania w tym miejscu jest fakt, że szukając informacji na temat Meizu MX3 nie natknąłem się na opis powyższego problemu, co pozwala sądzić, że defekt dotyczy jedynie testowanego modelu.

Pozostałe moduły łączności działają bez zastrzeżeń, można uwierzyć z zapewnienia producenta mówiące o udoskonalonej antenie Wi-Fi. Telefon rzeczywiście bardzo dobrze utrzymywał połączenie nawet w miejscach, gdzie inne komórki traciły zasięg. Nie było tez problemów z szybkością działania internetu przez Wi-Fi. Testowany model posiadał moduł NFC, który działał bez zarzutu podobnie jak Bluetooth 4.0.

Aparat

Główny aparat Meziu MX3 ma 8-megapikselową matrycę wspieraną lampą doświetlającą LED. Aparat pozwala robić zdjęcia z maksymalną rozdzielczością 3264 x 2448 pikseli. Kamera działa w oparciu o sensor BSI, który wyprodukowany jest przez firmę Sony. Zgodnie z zapewnieniami producenta konstrukcja aparatu oraz optyka o jasności f/2.0 dostarcza do matrycy znacznie więcej światła niż w rozwiązaniach konkurencji. Z kolei nowatorskie filtry i autorskie algorytmy czuwają nad jakością wykonywanych zdjęć. Dodatkowym atutem Chińczyków ma być bardzo szybki Image Sensor Processor (ISP) wyprodukowany przez Fujitsu

Wszelkie opcje są łatwo dostępne z poziomu menu aparatu. Aplikacja kamery oferuje nakładane na żywo filtry, dzięki czemu już w momencie robieni zdjęcia możemy zdecydować o jego ostatecznym wyglądzie. Wart podkreślenia jest fakt, że aktywować migawkę można poprzez dotyknięcie ekranu, jak też przy pomocy przycisków głośności. Również przy pomocy kontrolerów głośności można zrobić zdjęcie podczas nagrywania materiału wideo. Ma to jednak jeden minus — przyciski głośności nie służą tu do zbliżania i oddalania filmowanego obrazu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest opcja fotografowania gestem. Polega na ona na tym, że po zbliżeniu ręki do górnej krawędzi telefonu, czujnik zbliżenia odczytując ten gest i wykonuje fotografię. Takie rozwiązanie ma na celu zmniejszenie ilości zniekształceń wywołanych ruchem całego smartfona podczas naciskania spustu migawki. Innym ciekawym dodatkiem, jest opcja wykonania zdjęcia, a następnie skupiania ostrości na jego wybranym elemencie już po zapisaniu fotografii w pamięci. Cały proces renderowania obrazu trwa jednak na tyle długo, że opcja ta nie może być używana na co dzień.

Tyle teorii, zaś prawda jest taka, że telefon nie jest najlepszą fotograficzną komórką, a w warunkach słabszego oświetlenia wykonanie nieporuszonej fotografii jest prawdziwym wyzwaniem. Filmy kręcone telefonem stoją na zadowalającym poziomie. Poniżej kilka fotografii wykonanych przy pomocy Meziu MX3, wykonano je w różnych warunkach oświetlenia, na zewnątrz i w pomieszczeniach:

Zobacz również: Samsung Galaxy S6 (touchwiz)

Meziu MX3 przykładowe zdjęcie 1

Meziu MX3 przykładowe zdjęcie 2

Meziu MX3 przykładowe zdjęcie 4

Jednak by dać możliwie najpełniejszy obraz jakości aparatu w MX3, zrobione nim fotografie porównałem ze zdjęciami wykonanymi przy pomocy G2. Telefon LG to sprzęt już nie pierwszej nowości, jednak wciąż uważanego za jeden z lepszych smartfonów fotograficznych.

LG G2 vs Mezu MX3 dobre światło

LG G2 vs Meziu MX3- słabe światło, brak lampy

LG G2 vs Meziu MX3 słabe światło, lampa doświetlająca

Jak widać z powyższego zestawienia, Meizu MX3 dysponuje całkiem dobrym aparatem, który nie ustępuje tak bardzo temu z LG G2. Warto w tym miejscu przypomnieć że koreańska komórka ma stabilizację obrazu, zaś Meziu takiej nie posiada.

Zdjęcia zrobione w dobrym oświetleniu flagowcem z Chin są ostre i pełne szczegółów, barwy są naturalne i w tym aspekcie LG przegrywa w moim odczuciu. Zaskakująco dobrze Meziu radzi sobie również z fotografowaniem z pomocą lampy doświetlającej — zdjęcia są ostre, zaś barwy nie są przejaskrawione. Również tu rysuje się przewaga flagowca z Chin. W słabych warunkach oświetlenia Meziu zawodzi niestety na całej linii. Pokazują to zdjęcia testowe, ale też doświadczenia z codziennego użytkowania. Denerwuje również fakt, że zdjęcia bardzo często są poruszone.

Podsumowanie

Meziu MX3 to naprawdę bardzo dobry telefon. Poza solidnym wykonaniem i dobrymi podzespołami, ma on w sobie tę nutkę innowacyjności, której często brakuje konkurencji. Chiński producent tworząc bardzo udana nakładkę Flyme OS czy szereg autorskich rozwiązań (np. fotografowanie gestem) jednoznacznie udowodnił, że etap kopiowania ma już za sobą.

W moim odczuciu MX3 może śmiało konkurować z każdym telefonem ze swej klasy. Oczywiście z zastrzeżeniem, że opisane kłopoty z zasięgiem dotyczą tylko testowanego modelu. Choć komórka nie wygrywa w testach wydajności to niedoborów mocy nie czuć w codziennym użytkowaniu. Natomiast jakość dźwięku, dzięki procesorowi Wolfsona, jest po prostu doskonała.

Czy więc polecę Wam ten telefon? Wszystko zależy od ceny w jakiej uda się wam go kupić. Jeśli będzie znacząco niższa niż np. cena Samsunga Galaxy S4, na pewno będzie on ciekawą opcją. Jeśli ceny będą porównywalne sięgnijcie raczej po komórkę z Korei.

Zalety:

  • bardzo solidne wykonanie
  • Flyme OS
  • doskonała jakość dźwięku
  • energooszczędność

Wady:

  • działanie anteny GSM
  • materiały z jakich zrobiono telefon
  • brak dołączonych słuchawek

Telefon do testów udostępnił nasz partner:

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

HTC Desire 816 - średni średniak? [test] CAT B15 – pancerny żelek [test] Porównanie: LG G3 vs Xperia Z2 vs Galaxy S5 vs One M8 Huawei Ascend G700 - między Europą a Azją [test] LG G3: czas pracy baterii [test] LG G3: test aparatu i jakość zdjęć Test Alcatel One Touch Idol Alpha. Za drogi na średniaka, za słaby na flagowca CAT B100 – twardziel, który pozbawia złudzeń [test] Jak działają gry na LG G3? Sony Xperia M2 – M jak… midrange [test] Thunder Q4.5 i Trooper X5.0. Test smartfonów Kazam LG G3 - jakość wykonania i ergonomia LG G3 - test wydajności Meizu Flyme OS 3.0 - Android z pierwiastkiem feng shui Kruger&Matz Soul - test LG G3: pierwsze wrażenia Piękny i potężny Meizu MX3, czyli iPhone z Państwa Środka [pierwsze wrażenia] Toshiba Encore - jak sprawuje się 8-calowy komputer? Mały rycerz - recenzja i test LG G2 Mini Sony Smartband: test inteligentnej opaski Sony Jaki jest LG G3? Pierwsze wrażenia LG G3 w naszych rękach Nokia X - test Z czym biegać, a z czym pływać? Trochę o sportowych gadżetach

Popularne w tym tygodniu:

Samsung Galaxy Note8 - wielki telefon w dobrym i złym tego słowa znaczeniu [TEST]