Meizu MX3 - chińskie cacko w Europie [test]

Ten artykuł ma 3 strony:

Bateria, system, wydajność, jakość dźwięku i łączność

Bateria

Meizu MX3 wyposażony jest w niewymienne ogniwo o pojemności 2400 mAh, które dostarczyła firma Sony. Mimo iż pojemność baterii nie powala na kolana, trzeba przyznać, że Meizu regularnie kończyło dzień z poziomem naładowania baterii oscylującym w granicach 20–40%, a bywały dni w których poziom naładowania komórki na koniec dnia wynosił nawet 60%.

Meziu MX3-niewymienialna bateria

Na ten stan rzeczy ma zapewne poniekąd wpływ użycie przez Chińczyków technologii blokującej zbędne odświeżanie pikseli podczas wyświetlania statycznych obrazów (Panel Self Refresh). Dodatkowo producent chwali się sprawniejszym zarządzaniem aplikacjami, które w uśpieniu niemal nie pobierają energii (Smart wake-up) oraz zmniejszeniem zapotrzebowania na energie elektryczną modułu WiFi.

Te wszystkie zabiegi mające zmniejszyć konieczność częstego ładowania komórki z Chin działają. Telefon wymagał ładowania po 15 godzinach rozmowy (3G), 5 godzinach odtwarzania materiału wideo (HD) i 7 godzinach przeglądania sieci poprzez WiFi.

System

Telefonem zarządza system Android Jelly Bean, który został gruntownie przebudowany i otrzymał nazwę Flyme OS (aktualnie w wersji 3.5.3). Dość szczegółowo opisałem go we wcześniejszym wpisie, do którego lektury zachęcam. Napisze tylko, że z każdym dniem byłem pod większym wrażeniem poprawek jakie do Androida wprowadzili Chińczycy, ale przede wszystkim elegancji UI Flyme OS.

Wydajność

W codziennym użytkowaniu telefon spisywał się żwawo i bezawaryjnie, a jedynym mankamentem był kapryśnie działający gest odblokowywania ekranu poprzez przeciągnięcie palca z punku "home" ku górze (obsługę gestów opisałem przy okazji przeglądu systemu Flyme OS). Jednak kłopot z tym elementem wynikał najprawdopodobniej z błędów w oprogramowaniu, a nie z braku mocy, gdyż po odblokowaniu telefon działał bez żadnych zastrzeżeń.

Zobacz również: Huawei Ascend Mate7 w naszych rękach

Meziu MX3- test 3Dmark

Smartfon w testach wydajności plasowała się za Samsungiem Galaxy S5 czy HTC One (M8). Specjalnie to nie dziwi, ale Meziu był też wyprzedzany przez starsze generacje telefonów, w tym m.in. Samsunga Galaxy S4 czy HTC One (test AnTuTu). Również w teście 3DMARK MX3 zajął odległą pozycje, plasując się za Acerem Liquide S2 czy Nexusem 5.

Meziu MX3- AnTuTu

Jakość dźwięku i rozmów

Jakość dźwięku emitowanego przez słuchawki jest bliska ideałowi. Dźwięk jest pełny, bardzo przyjemny i soczysty. Ponadto głośność jest na zadowalającym poziomie. I choć jest to sprawa subiektywna to musze przyznać, że w moim odczuciu Meziu bije na głowę LG G2, HTC 8X (z technologią Beats) i iPhone'a 5, z którymi robiłem porównawcze testy. Za jakość dźwięku w telefonie Meizu odpowiada układ Wolfson WM5102, dzięki czemu telefon emituje pełny i głośny dźwięk przy minimalnym poziomie szumów (stosunek sygnału do szumu SNR na poziomie 113 dB).

Producent zadbał ponadto o programowe wsparcie dla odtwarzacza muzyki udostępniając technologię Dirac HD Sound. Zmienia ona parametry odtwarzanego dźwięku w taki sposób, by dopasować go idealnie do wykorzystywanych słuchawek. Jest jednak pewien problem — predefiniowane modele słuchawek EP20, EP20S i EP21 to słuchawki marki Meizu, które są raczej mało popularne w naszym kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że przełączanie pomiędzy predefiniowanymi ustawieniami znamiennie poprawia jakość odtwarzanego dźwięku nawet na innych słuchawkach (w moim przypadku słuchawki Sennheiser HD 202 — ustawienie Dirac HD Sound na EP21). Dzięki temu każdy dopasuje ustawienia do posiadanych przez siebie słuchawek.

O bardzo dobrze zaprojektowanym odtwarzaczu muzyki pisałem już w osobnym wpisie, w tym miejscu podkreślę tylko, że nigdy nie używałem tak ładnego, przemyślanego i funkcjonalnego odtwarzacza, jak ten który można znaleźć na pokładzie Meziu MX3.

Meziu został zaopatrzony w mikrofon aktywnie tłumiący szumy otoczenia, co bez wątpienia ma wpływ na dobrą jakość głosu rozmówcy słyszanego podczas rozmowy. Niestety częste problemy z zasięgiem wpływające na ogólną jakość konwersacji nie pozwoliły mi w pełni na ocenę tego elementu, o czym za chwilę.

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Testy:

HTC Desire 816 - średni średniak? [test] CAT B15 – pancerny żelek [test] Porównanie: LG G3 vs Xperia Z2 vs Galaxy S5 vs One M8 Huawei Ascend G700 - między Europą a Azją [test] LG G3: czas pracy baterii [test] LG G3: test aparatu i jakość zdjęć Test Alcatel One Touch Idol Alpha. Za drogi na średniaka, za słaby na flagowca CAT B100 – twardziel, który pozbawia złudzeń [test] Jak działają gry na LG G3? Sony Xperia M2 – M jak… midrange [test] Thunder Q4.5 i Trooper X5.0. Test smartfonów Kazam LG G3 - jakość wykonania i ergonomia LG G3 - test wydajności Meizu Flyme OS 3.0 - Android z pierwiastkiem feng shui Kruger&Matz Soul - test LG G3: pierwsze wrażenia Piękny i potężny Meizu MX3, czyli iPhone z Państwa Środka [pierwsze wrażenia] Toshiba Encore - jak sprawuje się 8-calowy komputer? Mały rycerz - recenzja i test LG G2 Mini Sony Smartband: test inteligentnej opaski Sony Jaki jest LG G3? Pierwsze wrażenia LG G3 w naszych rękach Nokia X - test Z czym biegać, a z czym pływać? Trochę o sportowych gadżetach

Popularne w tym tygodniu:

Samsung Galaxy Note8 - wielki telefon w dobrym i złym tego słowa znaczeniu [TEST]