Samsung Galaxy S czy iPhone 4 - pojedynek gwiazd

Galaxy S?

Galaxy S?

Gdy Seve Jobs przedstawiał nowy telefon Apple, wielu czołowych producentów komórek wstrzymało oddech. Jedni postanowili przeczekać szum medialny i wkroczyć z nowym "iPhone killerem", gdy opadnie poprezentacyjny kurz. Inni, jak Samsung woleli wypuścić własne supersmartfony. Jednym z nich jest androidowy Galaxy S I9000.

iPhone 4 — a miało być tak cudownie…

Czy iPhone 4 może być dobrą alternatywą dla rewelacyjnego Samsunga Galaxy S I9000? Tego dowiemy się po pierwszych rzetelnych testach produktu Apple. Do tego czasu musimy zadowolić się porównaniem ich specyfikacji.

Wyświetlacz

Uwagę zwraca przed wszystkim wielkość wyświetlaczy obu telefonów. 4-calowemu ekranowi Super AMOLED, jaki Samsung zamontował w swoim urządzeniu, Apple jest wstanie przeciwstawić zaledwie 3,5-calowy wyświetlacz Retina, który pracuje w rozdzielczość 640 x 960. Mimo mniejszej rozdzielczości za Super AMOELD-em przemawiają wszystkie inne parametry, jak odwzorowanie kolorów, kontrast czy widoczność (rzekomo nawet w słońcu).

MaXTouch rewelacyjne ekrany dotykowe w rękach HTC.

Wypada zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, ekrany iPhone znane są z wyśmienitej reakcji na dotyk. Jednak Galaxy S korzysta z czujników maXTouch firmy Atmel. Można zatem oczekiwać, że pisanie na ekranie Galaxy S będzie co najmniej tak przyjemne, jak na iPhone'ie 4.

Zobacz również: Asus Zenfone 2

Samsung: Retina Display OK, ale AMOLED lepszy

Czas pracy na baterii

W tej dziedzinie wygrywa Samsung. Zarówno jeśli brać pod uwagę czas czuwania — 490 godzin Galaxy S przy 300 godzinach jakie w stanie czuwania wytrzymuje iPhone. Jak również uwzględniając czas rozmów, tu Samsung deklaruje 7,8 godziny, Apple tylko 7 godzin.

Aparat

Oba telefony wyposażono w 5-megapikselową. Jakość zdjęć robionych w dobrych warunkach będzie z pewnością porównywalna. Niemniej, na pokładzie Galaxy S (z niewiadomych powodów) zabrakło diodowej lamy błyskowej i dlatego plus wędruje na konto iPhone'a 4.

Urządzenia mogą rejestrować obraz wysokiej rozdzielczości (720p). Który z nich okaże się lepszy, dowiemy się już wkrótce. Zanim to nastąpi warto zobaczyć film prezentujący wideo HD nagrane Galaxy S, udostępniony przez portal GSMArena.

Kodeki

Samsung wspiera bardzo wiele formatów, zarówno audio (MP3, WAV, eAAC+, AC3 oraz FLAC), jak również wideo (MP4, DivX, WMV, H.264 i H.263). Posiadacze iPhone'a muszą korzystać z iTunes i w zasadzie są ograniczeni tylko do MOV. Pod tym względem najnowsze cacko Apple wyraźnie ustępuje Galaxy S, którego posiadacze mogą oglądać filmy wideo w HD zgrane prosto z dysku twardego komputera.

Nie zapominajmy o wsparciu technologii Flash przez Androida, a co za tym idzie Galaxy S, czym iPhone nie może się pochwalić.

System operacyjny

Konia z rzędem temu kto powie czy lepszy jest iOS czy może Android 2.1. Oba są świetnymi systemami, oba mają swoje wady. Ja kierując się doświadczeniem rocznego używania iPhoneia i porównując go do Androida 2.1 w Desire, postawił bym jednak na Androida. Dlaczego? Pełny multitasking i konfigurowalny interfejs - to wystarczy.

Rok z iPhone miesiąc z Desire The Winner Is…

Pozostałe różnice jak wielkość, kształt, ciężar czy kolor albo ocierają się o indywidualne gusta albo jak w przypadku komponentów wewnętrznych, są bardzo zbliżone w obu telefonach. Poniżej ich częściowe zestawienie.

Galaxy S vs iPhone 4

Parametry to jednak nie wszystko, jak uczy historia, Apple to głównie marketing. Zawsze do tej pory ktoś oferował sprzęt szybszy, lepszy, tańszy. A mino to zawsze wygrywała firma Jobsa. Czy tak będzie i tym razem? Trzeba poczekać aż pierwsze iPhone 4 trafią w ręce testerów, do tego momentu wybór pomiędzy oboma telefonami wydaję się dość ryzykowny. Z drugiej strony, jak to mówią, jest ryzyko jest przyjemność.

Podziel się:

Przeczytaj także: